کدخبر : 3559
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۰
فاقددیدگاه

سید محسن علوی مطرح کرد: زیرساخت های لازم برای جهش اقتصادی در لامرد و مُهر فراهم است

نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس: 

زیرساخت های لازم برای جهش اقتصادی در لامرد و مُهر فراهم است

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی سید محسن علوی، نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان اداری شامگاه شنبه (۱۷ آذر) با معتمدین و اعضای شورای روستاهای بخش وراوی شهرستان مُهر دیدار کرد.

در این دیدارها علوی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور گفت: مشکلات بودجه ای و کمبودها در همه برهه ها وجود داشته و همینک هم کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند اما خوشبختانه شهرستان های لامرد و مُهر از لحاظ تخصیص اعتبارات قابل قیاس با سایر شهرستان های استان نیست.
وی گفت: بنده هیچ گونه قول و وعده ای در ایام انتخابات مجلس ندادم چون نماینده هیچ گونه اختیاری در این زمینه ندارد اما متعهد به پیگیری جهت حصول نتیجه در امور هستم.
علوی ادامه داد؛ در ایام انتخابات نیازهای مردم را در سه ردیف اولویت بندی کردیم که به ترتیب در موضوعات اشتغال و معیشت، بهداشت و درمان و عمرانی و آبادانی شهرو روستاها بود و بر همین اساس نقشه راه را در دو بخش منطقه ای و فرا منطقه ای ترسیم شد.
وی افزود؛ در بحث فرامنطقه ای تعریف ما به این صورت است که منطقه لامرد و مُهر یک منطقه استراتژیک برای استان فارس محسوب می شود که در جنوبی ترین قسمت استان و در مجاورت دو استان هرمزگان و بوشهر، نزدیکی به آب های آزاد جهت صادرات و واردات و همچنین تامین آب موردنیاز صنایع و شرب، ذخایر عظیم گازی، منطقه ویژه اثتصادی و انرژی بر لامرد، وجود پتانسیل نیروی انسانی مستعد و … است.
علوی با اشاره به موضوع اشتغال و بومی استان بودن از شرایط بکارگیری در صنایع جزء تعارف حاکم بر قانون کار و اشتغال است، افزود؛ ارزش افزوده نیز در برنامه ششم توسعه همین روال را دارد بدین صورت که ارزش افزوده به دست آمده در هر منطقه به سراسر استان تعلق خواهد گرفت که بر اساس جمعیت تقسیم خواهد شد.
نماینده مردم لامرد و مُهر گفت: اگر استان فارس برنامه ای جهت مرتفع ساختن اشتغال و دستیابی به منابع ارزش افزوده داشته باشد باید در بخش صنعت ورود و سرمایه گذاری کند تا هم موضوع اشتغال حل شده و از طرفی دسترسی به منابع ارزش افزوده بیشتری داشته باشد ولی مشکل بزرگ خشکسالی و کم آبی این استان پهناور است.
سید محسن علوی ادامه داد؛ منطقه لامرد و مُهر به دلیل نزدیکی به دریا و همچنین تامین خوراک اولیه صنایع و بنادر، کمترین را هزینه را جهت سرمایه گذاری دارد و با ایجاد زمینه و زیرساخت های لازم نه تنها مشکل اشتغال جوانان منطقه بلکه استان فارس نیز با توجه به این پتانسیل حل خواهد شد.
وی ادامه داد؛ برای این منظور در ابعاد راه های مواصلاتی، فرودگاه، راه آهن، بهداشت و درمان، ایجاد امکانات رفاهی، خدماتی و آموزشی و … باید اقدامات اساسی صورت گیرد که باعث تسهیل در جذب سرمایه گذار و ایجاد اشتغال خواهد شد و طبیعتا به دنبال آن اقتصاد این منطقه و استان فارس به چرخش درخواهد آمد.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در این زمینه گفت: برای تکمیل مسیر دارالمیزان – مُهر، اعتباری بالغ بر بیست میلیارد تومان جهت تکمیل و ساخت پل های عرشه فلزی تخصیص داده شد تا ارتباط این منطقه به استان بوشهر و فیروزآباد به مرکز استان تسهیل شود. همچنین مسیر لامرد – خنج که ارتباط مناطق مرکزی استان به دریا را تسهیل خواهد نمود که در قطعه اول آن تاکنون ۵۷ میلیارد تومان اعتبار به آن تخصیص داده شده و ساخت تونل رو به پایان است. همچنین احداث قطعات دوم و سوم این مسیر که از تونل شهید باقری تا خنج تعریف شده است اعتباری بالغ بر ۷۴ میلیارد تومان برای آن مصوب شده است.
وی با اشاره به احداث آزادراه لامرد – پارسیان نیز گفت، این مسیر تا پیش از این سالیانه مبلغ دو میلیارد تومان تخصیص اعتبار داشته که با این مبالغ به نتیجه ای نمی رسید و به همین دلیل موجب جابجایی کارخانه آلومینیوم از این منطقه می‌شد که با ورود بخش خصوصی، اعتباری بالغ بر ۳۶۰ میلیارد تومان برآورد هزینه شد که مسیر دسترسی به اب های آزاد را تسهیل خواهد نمود.
نماینده مردم لامرد و مُهر در مجلس گفت: در بعد راه آهن، یک مسیر انشعابی از فراشبند به مُهر و سپس لامرد تعریف شده است و طرح آماده بررسی است تا بتوانیم از طریق آن سایت انرژی بر لامرد را به راه‌آهن سراسری متصل شود.
همچنین در بعد فرودگاهی نیز فرودگاه لامرد با افزایش اعتبار به صورت مستقل اداره خواهد شد و اعتبارت آن از ۵ میلیارد تومان در سال به ۱۰ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت با جذب اعتباری بالغ‌بر ۱۰ میلیارد تومان ترمینال آن به بهره برداری خواهد رسید.
وی با اشاره به مشکلات حوزه بهداشت و درمان در منطقه گفت: یکی از مشکلات این حوزه این است که در منطقه به تعداد زیادی بیمارستان وجود دارد. در این منطقه با جمعیتی حدود ۱۵۰ هزار نفر، تعداد حدود هفت تا هشت بیمارستان وجود دارد و زمانی که سقف مراجعه کننده کم شود، بالطبع آن بیمارستان درآمدی جهت نگهداری متخصصین و تامین هزینه های خود نخواهد داشت و برای رفع این مشکل دانشگاه علوم پزشکی فارس بیمارستان را به عنوان قطب درمانی منطقه تعریف کرد.
علوی ادامه داد؛ اقدامات اولیه جهت احداث بیمارستان دوم لامرد اجرا شده بود اما به دلیل عدم تامین اعتبار کافی متوقف شد که با رایزنی های صورت گرفته با خیراندیش حوزه سلامت مبلغ ۲۰ میلیارد تومان جهت ساخت و تجهیز و همچنین مبلغی بالغ بر ۲۱ میلیارد تومان نیز با اخذ دستور از وزیر محترم بهداشت و درمان تامین خواهد شد. همچنین با دستگاه MRI و نیز سی تی اسکن پیشرفته به آن افزوده شد و پزشکان متخصص برای آن تعریف شد که باعث تبدیل شدن به قطب بیمارستانی برای این منطقه خواهد شد که این مساله باعث تحت پوشش قرار دادن سایر بیمارستان های همجوار و تقسیم همکاری در حوزه های درمانی با آنها خواهد شد و نیاز مردم را به شهرهایی نظیر لار و شیراز برطرف خواهد کرد.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده جهت تامین آب مورد نیاز صنایع و سایر مصارف نیز گفت: با پیگیری‌های انجام شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز وزارت نیرو، ۱۵ میلیون متر مکعب تضمین خرید آب در دستور کار قرار گرفت و پیمانکار اجرای آن نیز مشخص شد و ظرف روزهای آتی، با حضور وزیر نیرو آیین کلنگ زنی این پروژه بزرگ انجام خواهد شد و امیدواریم با عملیاتی شدن آن مشکل آب مصرفی که شامل هشت میلیون مترمکعب آن برای مصارف صنعتی و مابقی نیز برای مصارف خانگی و سایر تامین و حل شود.
سید محسن علوی در پایان ابراز امیدواری کرد با اقدامات انجام شده این منطقه تبدیل به قطب صنعتی و اقتصادی استان فارس شده و اثر مثبتی بر معیشت مردم گذاشته و باعث مهاجرت نیروی کار به این منطقه خواهد شد.

می پسندمسید محسن علوی مطرح کرد: زیرساخت های لازم برای جهش اقتصادی در لامرد و مُهر فراهم است(۰)نمی پسندمسید محسن علوی مطرح کرد: زیرساخت های لازم برای جهش اقتصادی در لامرد و مُهر فراهم است(۰)
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما