کدخبر : 3789
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ - ۹:۱۰
فاقددیدگاه

نماینده مردم لامرد و مهر خبر داد: تعیین ۲۵درصد سهم لامرد و مهر از عوارض آلایندگی پارس جنوبی

نماینده مردم لامرد و مهر خبر داد:

تعیین ۲۵درصد سهم لامرد و مهر از عوارض آلایندگی پارس جنوبی

سید محسن علوی نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس گفت: با یپگیری‌های انجام شده، ۲۵درصد از عوارض آلایندگی صنایع پارس جنوبی به عنوان سهم لامرد و مهر مشخص شده که در سال جدید اعمال می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سید محسن علوی ، نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی افزود: شهرستان‌های لامرد و مهر در جنوب استان فارس در مجاورت صنایع پارس جنوبی استان بوشهر واقع شده‌اند که با عنایت به موضوع تبصره جز ۳ بند ج ماده ۶ قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور و به استناد تبصره یک ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده مرجع تشخیص شدت و دامنه اثرگذاری آلایندگی واحدهای تولیدی بر شهرستان‌های واقع در چند استان سازمان حفاظت از محیط زیست کشور است.

وی ادامه داد: پیگیری تعیین سهم شهرستان‌های جنوبی استان فارس از آلایندگی صنایع واقع در جنوب استان بوشهر (پارس جنوبی) در دوره دهم مجلس شورای اسلامی در نشست با خانم دکتر ابتکار، رئیس سابق محیط زیست کشور در سال ۹۶ آغاز شد و پیگیری‌ها پس از تغییر دولت و با آغاز دولت دوازدهم در دوره دکتر کلانتری، رئیس جدید سازمان محیط زیست کشور ادامه پیدا کرد که با ارجاع به دکتر تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور نیز روند تئوری کارشناسی سنجش آلایندگی ناشی از صنایع عسلویه با همکاری کارشناسان سازمان و ادارات کل محیط زیست استان‌های فارس و بوشهر با پیشرفت خوبی همراه شد تا این که امسال به نتیجه رسید.

نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس اضافه کرد: از آنجا که سنجش آلایندگی صنایع واقع در جنوب استان بوشهر بر شهرستان‌های جنوبی فارس نیاز به ردیف اعتباری داشت، پس از پیگیری‌های مستمر و مشورت با کارشناسان و مشاوران سازمان محیط زیست کشور الگو (مدل) برای بررسی تاثیر آلایندگی واحدهای تولیدی پارس جنوبی بر شهرستان‌های جنوبی فارس مشخص شد.

وی تصریح کرد: پس از مشخص شدن روش برای تعیین میزان آلایندگی، مطابق نظر سازمان محیط زیست کشور، فاز جمع‌آوری اطلاعات برای چندین سال متوالی مطابق مدل ارائه شده سازمان محیط زیست برای تشخیص اثرگذاری و دامنه تاثیر آلایندگی صنایع پارس جنوبی بر شهرستان‌های لامرد و مُهر آغاز شد و پس از مکاتبات و هماهنگی میان دو استان بوشهر و فارس نیز ۲۵درصد از عوارض آلایندگی صنایع در جنوب استان بوشهر به عنوان سهم شهرستانهای لامرد و مهر مشخص شد.

علوی بیان کرد: این عوارض به نسبت جمعیت بین شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرستان‌های لامرد و مهر توزیع می‌شود و مطابق قانون به رویه گذشته عوارض آلایندگی هر سه ماه یک بار پرداخت می‌شود.

«لازم به ذکر دکتر سعید محمودی مدیرکل محیط زیست استان فارس در نشست خبری گذشته ضمن اعلام  این خبر از تلاشهای سید محسن علوی در تحقق این مطالبه مهم مردم تشکر کرد.»

بر اساس این گزارش، نشستی به منظور تعیین عوارض آلایندگی واحدهای تولیدی پارس جنوبی در روز دوشنبه (۲۶ آذر ۹۷) با هماهنگی نماینده مردم لامرد و مُهر در مجلس و با حضور محمودی، مدیر کل محیط زیست فارس و قلی‌نژاد مدیر کل محیط زیست بوشهر در دفتر رئیس سازمان محیط زیست کشور برگزار شد.

همچنین سیدمحسن علوی (نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس) در نطق میان دستور  (۲۰ خرداد ۹۷) در این باره به منظور تسریع در پیگیری عوارض آلایندگی ناشی از صنایع در عسلویه استان بوشهر بر شهرستان‌های حوزه انتخابیه‌اش طی تذکری خطاب به مسئولان سازمان محیط زیست کشور گفت: «تاثیر آلایندگی صنایع واقع در عسلویه بر شهرستان‌های لامرد و مهر، سبب خسارت‌های جبران‌ناپذیری در این منطقه شده است که بارها به مسئولان محترم سازمان محیط زیست متذکر شده‌ام. انتظار می‌رود سازمان محیط زیست همان گونه که به سلامت و حقوق حیوانات اهتمام دارد، به سلامت و حقوق انسان‌ها نیز اهتمام داشته باشد. مجدداً متذکر می‌شوم در اسرع وقت نسبت به احقاق حقوق مردم این دو شهرستان اقدام فرمایید.»

می پسندمنماینده مردم لامرد و مهر خبر داد:  تعیین ۲۵درصد سهم لامرد و مهر از عوارض آلایندگی پارس جنوبی(۰)نمی پسندمنماینده مردم لامرد و مهر خبر داد:  تعیین ۲۵درصد سهم لامرد و مهر از عوارض آلایندگی پارس جنوبی(۰)
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما